Ana içeriğe atla

HER MEVSİM İÇİMDEN GELİR GEÇERSİN - SEMAHAT ÖZDENSES

1913 Yılında Üsküdar' ın Bağlarbaşı semtinde dünyaya gelen Semahat Özdenses, Üsküdar Harmanlık İlkokulunda okudu. Üsküdar İmrahor’da Türk Sanat Müziği Ortaokuluna devam etti. Babası Çanakkale şehitlerinden Yüzbaşı İshak Efendi ve annesi Pakize hanımdır. 1939 yılında Yüzbaşı Faruk Ergökmen'le evlendi. Maçka Valide Çeşmesi semtindeki evinde sakin bir hayat geçiren Semahat Özdenses Türk Musikisine yeni isimler kazandırmak için hocalık görevini devam ettiriyor.
Sanat hayatı
1934 yılında yakın dostları olan Bedriye Hoşgör hanım' ın evinde Lemi Adlı, Hayriye Hanım, Kemal Niyazi Seyhan'la tanıştı ve Özdenses' in sesini dinleyen üstadlar hemen derslere başladılar. Bu olay onun okulu bırakması ve tamamemn kendisini musikiye yönlendirmesi için ilk adım olmuştu. Yaklaşık dört ay sonra Beyoğlu Ambasadör' deki iki odalı Radyo Evinde Medeni Aziz Efendi' nin "Kerem eyle mestane kıl" isimli eseri ilk şarkısını okuyordu.İlk şarkı ile kendini kendini birden plak piyasasıyla tanıştırdı ve Odeon plak şirketi ile sesini duyurmaya başlayan Özdenses, bir yandanda Lemi Adlı, Refik Fersan ve Faire Fersan'dan dersler almaya devam etti. İlk plağı İsmail Hakkı Bey'in Hüzzam makamındaki "Beklerim hergün bu sahillerde" isimli şarkısı ile ilk plağı piyasa çıkıyordu. 1938 yılında Ankara Radyosu’na davet edildi.Müzik eğitimi ve canlı yayınlarla, emekli oluncaya kadar Ankara Radyosuna devam etti. Kadıköy Belediyesi'ne bağlı Altunizade Kültür ve Sanat Merkezimizde çok sayıda öğrenciye ders verdi.
1940 yılında bestekarlık hayatına başlayan Semahat Özdenses Uşşak Makamında "Akşam oldu hüzünlendim ben yine" ve "Her mevsim içimden gelir geçersin" Hüzzam Makamındaki Dün gece mehtaba dalıdım adlı şarkılarıyla adını altın harflerle Türk musikisi bestekarları listesine yazdırıyor du.Toplam 35 adet bestesi TRT repertuarında bulunmaktadır. 1971 yılında İstanbul' a gelerek "istanbul Radyosu" da göreve başladı.
Kadıköy Belediye Başkanlığınca Kadıköy Kültür Merkezine ismi verildi. Üsküdar İlçesi Boybey Sokakta ikamet ettiği sokağın diğer adı da Semahat Özdenses Sokağı olarak adlandırıldı.

 
‘Bu kayıplarla bir dönem sona eriyor’
Gönül Paçacı (İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sanatçı öğretim elemanı ve Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim görevlisi):
Semahat Özdenses, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Avni Anıl gibi, belirli bir kuşağın temsilcisiydi. Bu sanatçıları, klasik biçimli şarkı formunun en son temsilcileri olarak niteleyebiliriz. Maalesef bu kayıplarla bir dönem kapanıyor. Semahat Özdenses, üslubuyla toplumun beste hafızasında önemli bir yer edinmişti. Onun şarkılarını o dönemki gençliğin pop müzik ihtiyacını karşılamak gibi düşünebiliriz. Biz bu şarkılardan hareketle makam ve üslup konseptlerine dair pek çok bilgi edindik.
‘Çok önemli bir insandı’
İnci Çayırlı (İstanbul Radyosu emekli ses sanatçısı, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı emekli öğretim görevlisi):
Sesi ve eserleriyle çok önemli bir sanatçımızdı. Belki çok fazla eseri olmayan bir besteciydi, ama şarkıları yıllarca gündemden düşmedi. Musiki meclislerinde de doğru sözlülüğüyle, sohbetiyle, bir hanımefendi olarak çok yer etmiştir.
Saydığım ve sevdiğim bir kişiydi; yıllarca TRT’de birlikte musiki yaptık. Avni Anıl’dan sonraki çok önemli kayıplarımızdan biri. Hepimiz çok üzüldük; dostluğu bakımından da, yaşlı bir bestekâr olarak bizim gibi daha genç kuşak sanatçılara olan saygısı bakımından da çok önemli bir insandı.
‘Besteleri çok sevilmişti’
Tülin Yakarçelik (İstanbul Radyosu emekli ses sanatçısı, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı emekli öğretim görevlisi):
Semahat Özdenses, hepimizin büyüğü, bizden önceki nesilden sevgili ablamızdı. Kadın besteci hakikaten çok az olduğu için, kendisinin besteleri toplumda çok sevilmişti. Herkes bir şeyler çiziktirebilir, ama kalıcı olmak zordur.
Semahat Ablamız’ın besteleri hafızalarda yer etti. Kişi olarak da fevkalade sevilen, fevkalade tatlı biriydi.
‘Önemli bir bestekârdı’
Alaeddin Yavaşça: (İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi):
Semahat Özdenses, çok eskiden beri tanıdığımız değerli bir ablamızdı. Pek çok plak yapmış ve zamanında bu plaklar çok fazla satmıştır. Yaptığı her eser pek çok sanatçı tarafından icra edilmiştir ve hâlâ da edilmeye devam etmektedir. Bir hanım bestekâr olması da özelllikle önemlidir; Melahat Pars’la birlikte, en önemli kadın bestekârlarımızın başında gelirdi.
Kaynak: turkmuzigi.web.tr

Bu blogdaki popüler yayınlar

MUSTAFA KESER - TUTKU (AKLIMDA FİKRİMDE HEP SEN VARSIN)

Elazığ 'ın Maden ilçesinde doğmuşum. Benden dokuz yaş küçük bir de kız kardeşim var. İlk ve Orta tahsilimi Maden 'de, lise tahsilimi Diyarbakır " Ziya Gökalp " ve Sivas " 4 Eylül Lisesi "'nde tamamladım. Babam rahmetli çok iyi keman yapar ve çalardı. Babam ve baba tarafı akrabalarımda sanat kabiliyetleri üst düzeyde olduğundan benimde bu kabiliyetlerden nasibimi almış olmam dolayısıyla, ortaokul ve özellikle lise yıllarımda keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrendim. Liseden sonra tahsilime devam edemediğim için kendime müziği meslek olarak seçtim. Bu nedenle İstanbul 'a gittim.Zaman zaman çeşitli şarkıcılara eşlik ettim. Zaman zaman da kendim çalıp şarkı söyleyerek gazinolarda çalıştım. Daha sonra askerliğim dolayısıyla İstanbul 'dan ayrıldım Askerliğimin acemiliğini Manisa, kalanını İzmir Narlıdere 'de bitirdim. İzmir 'de de kendime müzik camiasında iyi bir yer edinmem sebebiyle askerden sonra İzmir

DAĞ BAŞINI DUMAN ALMIŞ - GENÇLİK MARŞI

‘Dağ Başını Duman Almış’ marşının orjinali, 1904 yılında Felix-Körtling tarafından bestelenmiş. İsveç halk şarkısının (Tre Trallande Jantör/En Glad Trall (Şakıyan Kızlar/Yoldaki Üç Kız) diye iki adı var. Selim Sırrı Tarcan 1909 yılında İsveç’te duyduğu bu şarkının müziğini çok beğenip Türkiye’ye getirmiş. İstanbul Erkek Muallim Mektebi öğretmeni şair Ali Ulvi Bey bu şarkıya 1915′te güfte yazmış.İlk kez 1916 yılında İstanbul Erkek Muallim Mektebi’nin beden eğitimi gösterisinde söylenen bu marşı duyan Mustafa Kemal de çok beğenmiş.
Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a çıktıktan sonra, bu şarkıyı silah arkadaşlarına öğretmiş. Cumhuriyet’in ilanından sonra da şarkı ‘Gençlik Marşı’na dönüşmüş.